Dzisiaj jest: 29 Marzec 2016    |    Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

V Seminarium Parkowe

Seminarium Parkowe - podsumowanie

 

Podziękowanie

Pragnę bardzo gorąco i serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom V Międzynarodowego Polsko – Niemieckiego Seminarium Parkowego w Brodach.

Wasze zaangażowanie, wysiłek i serce włożone w czasie tych dwóch dni prac w trudnych warunkach atmosferycznych wzbudziły mój szczery podziw!

 

Pragnę złożyć szczególne wyrazy uznania członkom rodziny Hrabiego Brühla – Friedrichowi Leopoldowi von Brühl z małżonką Johanną, Beatrice von Brühl oraz krewnym z rodzin von Ketteler, Guinand i von Fürstenberg, którzy pracowali ramię w ramię z innymi wolontariuszami.

 

Serdeczne podziękowania kieruję pod adresem członków Grupy Roboczej do spraw organizacji Seminarium Parkowego – Claudiusowi Wecke, Svenowi i Beacie Zuberom, Katarzynie Golembiowski i Helenie Miklaszewskiej.

 

Pozostałym pracownikom Urzędu Gminy bardzo dziękuję za aktywny udział w przygotowaniach i realizacji Seminarium – Reginie Łanickiej, Justynie Kuchta, Halinie Wysługockiej, a także Agnieszce Janukowicz, Beacie Kowalczuk, Ewelinie Majewskiej, Monice Pawelskiej.

 

Stażystkom – Sabinie Krajniak i Irenie Żukowskiej oraz praktykantce – Ilonie Tracz.

 

Radnej Rady Gminy – Agnieszce Stępień za wszechstronną pomoc logistyczną.

 

Państwu Elżbiecie i Adamowi Jaszewskim za udostępnienie pomieszczeń i pomoc sprzętową.

 

Państwu Cecylii i Pawłowi Klimowiczom i Tadeuszowi Kowalczuk za organizację transportu.

 

Pani Ewie Wojciechowskiej za pomoc w przełamywaniu bariery językowej.

 

Paniom Sołtyskom Brodów i Jezior Wysokich – Roksanie Sowa i Reginie Nowak za udostępnienie namiotów oraz czynny udział w Seminarium.

 

Panom Markowi Rubinowi Radnemu Rady Gminy i Jackowi Wysługockiemu za pomoc w przygotowaniu i czynny udział w Seminarium, a także pozostałym przedstawicielom młodzieży brodzkiej za udział w Seminarium

 

Pani Oldze Maćkowiak za wszechstronną pomoc.

 

Państwu Annie i Sebastianowi Dziadek za rozgrzewającą herbatę! 

 

Paniom kucharkom z Zespołu Szkół  - Dorocie Kowalewskiej i Ewelinie Kurzawskiej za przepyszne i pożywne posiłki!

Kilkuminutowa owacja zgotowana przez uczestników Seminarium, to najwyższy dowód uznania. Szkoda moje drogie Panie, że tego nie słyszałyście!!!

 

Wszystkim, którzy również angażowali się w przygotowanie i realizację Seminarium, a których nie wymieniłem z Imienia i Nazwiska również serdecznie dziękuję!

Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się na

VI Polsko – Niemieckim Seminarium Parkowym.

 

Wójt Gminy Brody

mgr Ryszard Kowalczuk 
 

V Seminarium Parkowe

W dniach 13 – 15 marca odbyły się warsztaty pn. 

V Międzynarodowe Polsko – Niemieckie Seminarium Parkowe.

Ponad 200 wolontariuszy z Polski i Niemiec, w tym członkowie rodziny Hrabiego von Brühl, (z głową rodziny – Friedrichem Leopoldem von Brühl z małżonką Johanną, Beatrice von Brühl oraz krewnymi z rodzin von Ketteler, Guinand i von Fürstenberg) w 11 grupach wykonywało przydzielone zadania na obszarze tzw. „Parku Małego”. W tym roku główny nacisk położono na przycięciu koron lip w alei długiej. Dokonano również nowych nasadzeń. Kontynuowano porządkowanie „wyspy miłości”, która wzbogaciła się o nowe krzewy iglaste. W obrębie jeziora parkowego usunięto dziko rosnące drzewa olszy czarnej oraz wykoszono trzcinę. Dwie grupy realizowały zadania w boskiecie południowym. Jedna odtworzyła historyczny przebieg dróżki prowadzącej od „Zacisza Krystyny” w kierunku Pałacu. Druga natomiast oczyściła teren z samosiewów, wyrównała go i wysiała trawę.

14 marca o godzinie 14.00 nastąpiło historyczne wydarzenie. Na łące przed pałacem został posadzony Dąb błotny – dar Akademii ogrodniczej im. Lenné z Poczdamu dla Parku w Brodach.

Uczestnicy mieli zapewniony bezpłatny nocleg i wyżywienie oraz wszelkie niezbędne narzędzia. 

Po zakończeniu zajęć w parku, uczestnicy mogli skorzystać z oferty kulturalnej w postaci koncertów: Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Księcia Pücklera oraz Sorauer Cello Duo, odczytów i wykładu oraz prezentacji multimedialnych. Szczególnie ciekawie wyglądała prezentacja zdjęć z rodzinnych albumów hrabiostwa von Brühl, Ketteler i Guinand. Trzeci dzień Seminarium poświęcony był poznawaniu zabytków okolicy Brodów. Uczestnicy udali się własnymi samochodami do Gębic i Luboszyc. Zwieńczeniem Seminarium był wspólny obiad na tzw. „Gwieździe”, na  której za czasów hrabiego Brühla wzniesiono domek myśliwski. Po zjedzeniu tradycyjnej polskiej grochówki wszyscy uważnie wysłuchali opowieści o historii tego ciekawego miejsca. Następnie, zgodnie z tradycją, zrobiona została „rodzinna” fotografia.

Projekt został dofinansowany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej, za co wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni.
 
 

 

Zaproszenie na seminarium parkowe


 
Ostatni miesiąc Marzec 2016 Następny miesiąc
N P W Ś C P S
week 9 1 2 3 4 5
week 10 6 7 8 9 10 11 12
week 11 13 14 15 16 17 18 19
week 12 20 21 22 23 24 25 26
week 13 27 28 29 30 31