W ostatnią i bardzo słoneczną sobotę czerwca (29.06.2019r.) miało miejsce wydarzenie promujące walory turystyczne i krajobrazowe Gminy Brody, służące rozpropagowaniu zdrowego styl życia  i aktywnego spędzania wolnego czasu. Leśna DYCHA w Brodach – bieg na terenie  jednej z najbardziej zalesionych gmin w Polsce, wokół Jeziora Brodzkiego obył się w niepowtarzalnej atmosferze z ogromnym ładunkiem pozytywnej energii na dwóch dystansach: 5 km i 10 km. Trasę, rozpoczynającą się w wartym odwiedzenia, parku przypałacowym, okalającym Pałac Brühla – co obok leśnej scenerii było jedną z dodatkowych atrakcji, na 5 km stanowiła pętla wokół jeziora, na 10 km dwie pętle. W biegu udział wzięło ponad 120 biegaczy, którym często towarzyszyły żywo dopingujące rodziny i niezawodni przyjaciele. Na dystansie 10 km wśród kobiet zwyciężyła Sandra Nowak z czasem 39:24, wśród mężczyzn Dawid Klaybor 33:15. Na dystansie 5km wśród kobiet zwyciężyła Joanna Saniuk z wynikiem  21:06, wśród mężczyzn Adam Pisulski 16:42. Wyróżnienia zostały przyznane również w innych kategoriach np. Najszybszy biegacz z Brodą, Najszybszy mieszkaniec/mieszkanka Gminy Brody i Gminy Gubin, Najszybszy rolnik, Najmłodszy uczestnik czy też Najszybszy Paweł i Najszybszy Piotr. Wszyscy biegacze zostali uhonorowani niepowtarzalnymi medalami pamiątkowymi, a zwycięzcy otrzymali również jedyne w swoim rodzaju puchary – Leśne Szychy.