Jarmark Wielkanocny

Szanowni Państwo,

08 kwietnia  2017  od godziny 14.00 po raz pierwszy jest organizowany Jarmark Wielkanocny. Można  zaoferować  wszelkie wyroby rękodzielnicze, kulinarne lub co kto posiada. Jarmark odbędzie się przed Urzędem Gminy Brody. Wystawiający się mają zapewnione miejsce.

Chętnych prosimy o zgłaszanie się  w terminie do dnia 6 kwietnia 2017r.  do Urzędu  Gminy Brody pok. nr 13.;  tel. 68-371 21 55 (osoby do kontaktu Helena Miklaszewska, Regina Łanicka)

Wójt Gminy Brody

(-)   Ryszard Kowalczuk

Cykl koncertów – Przedsionek Raju

Post Image

Przedsionek Raju

Cykl koncertów

Miło nam zakomunikować Państwu, że w ramach tegorocznego „Przedsionka Raju” w gminie Brody odbędą się 4 koncerty! Dwa w kościele w Brodach i dwa w kościele w Bieczu.

Początek koncertów godzina 19.00

Wstęp oczywiście wolny.
Wszystkich serdecznie zapraszam !

– wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk

 • Wykonawca:Roger Helou
 • Miejsce:Kościół w Brodach
 • Godzina:19:00
 • Program:„Europejskie organetto – 200 lat blasku!”
 • Wykonawca:Davide Monti
 • Miejsce:kościół w Bieczu
 • Godzina:19:00
 • Program:„Mówią skrzypce. XVII i XVIII-wieczne utwory na skrzypce solo”
 • Wykonawca:Zespół Miraculis
 • Miejsce:Kościół w Brodach
 • Godzina:19:00
 • Program:„Renesansowa i wczesnobarokowa muzyka wokalno-instrumentalna”
 • Wykonawca:Zespół La Mouvance
 • Miejsce:Kościół w Bieczu
 • Godzina:19:00
 • Program:„Średniowieczna muzyka wokalno-instrumentalna”

Konkurs „Zadbany Zabytek”

Post Image
Ruszyła kolejna edycja konkursu „Zabytek Zadbany”. Konkurs ma na celu promocję opieki nad zabytkami i propagowanie najlepszych wzorców ich badań, konserwacji, adaptacji, utrzymania i zagospodarowania. Prawo do zgłaszania kandydatów mają właściciele zabytków, ich posiadacze i zarządcy, Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków oraz konserwatorzy samorządowi. Laureaci otrzymają tytuł, dyplomy i tablice do oznaczenia zabytku. Szczegółowe informacje, regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: https://nid.pl/konkursy/zabytek-zadbany/

Święto Trzech Króli w oprawie muzycznej

Post Image

W 2024 roku przypada 570 rocznica nadania miejscowości Brody praw miejskich, które posiadały nieprzerwanie aż do 1945 r. W czasach największego rozkwitu miasta przypadającego na lata 1740 – 1758 w Brodach kilkukrotnie gościł król Polski August III Sas z dynastii Wettinów, na przyjazd którego wzniesiono Bramę Miejską. Pozbawienie w 1945 r. przez władze komunistyczne praw miejskich miejscowości Brody spowodowało, że nazywana niegdyś „Perłą Dolnych Łużyc” miejscowość stała się wsią.
Wraz z dniem 1 stycznia 2024 Brody – ta właśnie niewielka miejscowość o wielkiej historii – odzyskała prawa miejskie po 78 latach. Z inicjatywą nadania, a właściwie przywrócenia praw miejskich Brodom, wystąpił ś. p. Wójt Gminy Brody, Ryszard Kowalczuk.
Wierzymy, że zechcą Państwo fetować to wyjątkowe wydarzenie nie tylko w Święto Trzech Króli, ale przez cały rok 2024.
Już 6 stycznia 2024 r. zapraszamy na inaugurację obchodów odzyskania praw miejskich przez Brody – koncert, który odbędzie się w oficynie Pałacu Brühla w Brodach, o godz. 17:00.
Repertuar świąteczno-karnawałowy zaprezentują:
Lech Popławski – wokalista, multiinstrumentalista,
Robert Chyła – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wydziału instrumentalnego w klasie saksofon-jazz,
Wojciech Pruszyński – pianista, kompozytor,
Michał Nienadowski – czołowy basista młodego pokolenia sceny jazzowej,
Przemek Niemiec – lubuski perkusista.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Polsko-niemieckie seminarium parkowe we Wschodnioniemieckim Ogrodzie Różanym w Forst (Lausitz), dnia 14.10.2023

Post Image

Sezon roku 2023 w Ogrodzie Różanym zbliża się do końca. Aby to unikalne założenie parkowe zachowało swój urok nie tylko latem, lecz przez cały rok, konieczne są, szczególnie jesienią, różnego rodzaju ogrodnicze prace przygotowawcze. Zespół pracowników Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego z radością przyjmuje wsparcie społecznych ogrodników-hobbystów. W sobotę, 14 października 2023 roku serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na jednodniowe seminarium parkowe. Zbiórka uczestników o godz. 8:30 przy restauracji Rosenflair, Wehrinselstraße 42. W trakcie seminarium zapewniamy napoje i ciasto, a po wykonanej pracy zapraszamy uczestników na kiełbaskę z grilla. Z okazji 110-lecia Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego w Forst (Lausitz) w czerwcu 2023 roku uroczyście odsłonięto rzeźbę „Dziewczyna z dzbanem wody“ w jej pierwotnej lokalizacji.  W nawiązaniu do tego wydarzenia w teoretycznej części seminarium zostanie wygłoszony wykład wprowadzający na temat historii powstania tej rzeźby. Następnie w części praktycznej zajmiemy się znacznym zwiększeniem ilości kwiatów cebulowych, tak aby następną wiosną cieszyć się bogactwem kwitnących kwiatów.
W nowej Palmiarni w parku na wyspie Wehrinsel zaplanowane są punktowe nasadzenia drzew, a na lipowym rondzie  w tym parku zostanie wzniesiony mur z kamieni bez zaprawy murarskiej.
Seminarium zakończy się finałowym obejściem o godz. 15:30.
Program:
8:30                       rejestracja uczestników w restauracji Rosenflair, Wehrinselstraße 42
9:00                       powitanie
9:15                       wykład wprowadzający
10:00                     instruktaż BHP, podział na grupy
10:00-14:00        prace w grupach roboczych (napoje + ciasto)
14:00-14:30        przerwa obiadowa /grill w Palmiarni
14:30-15:30        finałowe obejście parku
Osoba do kontaktu:       Aneta Bałuszek
E-Mail:  a.baluszek@forst-lausitz.de

Telefon: +49 3562 989 359

Polsko-niemieckie seminarium parkowe odbędzie się we Wschodnioniemieckim Ogrodzie Różanym w Forst (Lausitz) i ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Forst (Lausitz) – Brody i Lubsko.
Seminarium jest współfinansowane przez Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i  Ochrony Klimatu  Kraju Związkowego Brandenburgii.