Sezon roku 2023 w Ogrodzie Różanym zbliża się do końca. Aby to unikalne założenie parkowe zachowało swój urok nie tylko latem, lecz przez cały rok, konieczne są, szczególnie jesienią, różnego rodzaju ogrodnicze prace przygotowawcze. Zespół pracowników Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego z radością przyjmuje wsparcie społecznych ogrodników-hobbystów. W sobotę, 14 października 2023 roku serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na jednodniowe seminarium parkowe. Zbiórka uczestników o godz. 8:30 przy restauracji Rosenflair, Wehrinselstraße 42. W trakcie seminarium zapewniamy napoje i ciasto, a po wykonanej pracy zapraszamy uczestników na kiełbaskę z grilla. Z okazji 110-lecia Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego w Forst (Lausitz) w czerwcu 2023 roku uroczyście odsłonięto rzeźbę „Dziewczyna z dzbanem wody“ w jej pierwotnej lokalizacji.  W nawiązaniu do tego wydarzenia w teoretycznej części seminarium zostanie wygłoszony wykład wprowadzający na temat historii powstania tej rzeźby. Następnie w części praktycznej zajmiemy się znacznym zwiększeniem ilości kwiatów cebulowych, tak aby następną wiosną cieszyć się bogactwem kwitnących kwiatów.
W nowej Palmiarni w parku na wyspie Wehrinsel zaplanowane są punktowe nasadzenia drzew, a na lipowym rondzie  w tym parku zostanie wzniesiony mur z kamieni bez zaprawy murarskiej.
Seminarium zakończy się finałowym obejściem o godz. 15:30.
Program:
8:30                       rejestracja uczestników w restauracji Rosenflair, Wehrinselstraße 42
9:00                       powitanie
9:15                       wykład wprowadzający
10:00                     instruktaż BHP, podział na grupy
10:00-14:00        prace w grupach roboczych (napoje + ciasto)
14:00-14:30        przerwa obiadowa /grill w Palmiarni
14:30-15:30        finałowe obejście parku
Osoba do kontaktu:       Aneta Bałuszek
E-Mail:  a.baluszek@forst-lausitz.de

Telefon: +49 3562 989 359

Polsko-niemieckie seminarium parkowe odbędzie się we Wschodnioniemieckim Ogrodzie Różanym w Forst (Lausitz) i ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Forst (Lausitz) – Brody i Lubsko.
Seminarium jest współfinansowane przez Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i  Ochrony Klimatu  Kraju Związkowego Brandenburgii.