13 września, w Sali Kryształowej Pałacu w Zaborze odbyły się Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”. Na wniosek Stowarzyszenia Lubuski Krajobraz Kulturowy za działania na rzecz rewitalizacji przypałacowego parku w Brodach złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymał Pan Rudolf Schröder,  a srebrnymi odznaczeni zostali: Claudius Wecke, Helena Miklaszewska, Sven Zuber oraz wójt gminy Brody – Ryszard Kowalczuk.

W imieniu ministra Odznaczenia wręczyli wicewojewoda Lubuski – pan Robert Paluch i Marszałek Województwa – pani Elżbieta Polak.

Uczestnicy obchodów mieli także okazję zwiedzić Pałac w Zaborze oraz Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy  projekt społeczny i edukacyjny,  najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem wydarzenia jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Organizatorem wydarzenia był Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Szanowni Seminarzyści – te medale to też Wasza zasługa. Przez te 5 lat uzbierało się Nas prawie 1200 osób, a to już niemało. Pierwsze nasze seminarium przygotowywaliśmy dwa lata, towarzyszył temu lęk o brak funduszy,  nieprzespane noce, ciągłe myśli czy nam to wyjdzie, czy będzie dobrze, czy przyjedziecie.  Przyjechaliście, zawsze przyjeżdżacie ilekroć  te nasze seminaria organizujemy.  To dzięki Wam mamy dumę  naszej gminy Zabytkowy Park Brühla, odtworzony z lasu i krzaków. I za to Wam serdecznie dziękujemy. Nie sposób wszystkich wymienić z imienia i nazwiska, dlatego pragniemy podziękować  również tym, którzy pracowali nad przygotowaniem  seminariów: pracownikom gminy, tłumaczom, partnerowi niemieckiemu, mieszkańcom naszej gminy. Dziękujemy także  wszystkim tym, którzy nas wspierali i nadal wspierają.

Pragniemy  też  Was poinformować, że następne seminarium planujemy jesienią w 2017r. i już dzisiaj Was wszystkich zapraszamy.

Fot.: Anna Dziadek – prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział Zielona Góra