Polsko-niemieckie seminarium młodzieżowe

17 listopada br. odbyło się jednodniowe polsko-niemieckie seminarium młodzieżowego w miejscowości Zasieki. Spotkanie było możliwe dzięki realizacji przez Gminę Brody oraz Miasto Partnerskie Forst (Lausitz) projektu w ramach Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa-Nysa-Bóbr“ dla Programu Współpracy INTERRG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Uczniów i harcerzy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brodach oraz Gutenberg Oberschule Forst, przy pomniku sportowców poległych w I Wojnie Światowej, powitał, jako gospodarz z ramienia Urzędu Gminy Brody, Pan Juliusz Dudziak.
Podczas wydarzenia młodzież integrując się, wspólnie zadbała o miejsca historyczne na terenie przygranicznej miejscowości, stanowiącej kiedyś część miasta Forst. W trakcie seminarium zostało oczyszczone obejścia i teren wokół pomnika ku czci poległych w I Wojnie Światowej członków klubów sportowych z Forst – wykonano drobne prace porządkowe wokół obejście pomnika m.in. grabienie i złożenie obciętych wcześniej przez pracowników urzędu gałęzi, a także zabezpieczono teren i poprawiono estetykę zabytkowego cmentarza żydowskiego. Prace przy cmentarzu, poprzedzone krótkim szkoleniem BHP oraz warsztatami przeprowadzonymi przez specjalistów/stolarzy, obejmowały odtworzenie elementów drewnianych ogrodzenia, w tym impregnację nowego ogrodzenia – malowanie.
Mimo chłodnej aury młodzież pracowała z wielkim zaangażowaniem Na zakończenie seminarium miała okazję na wspólny odpoczynek i integrację podczas ogniska zorganizowanego przy świetlicy wiejskiej w Zasiekach.
Wydarzenie było doskonałym przykładem troski o  wspólne dziedzictwo kulturowe, jak i niecodzienną okazją do nawiązania międzynarodowych znajomości rówieśniczych.